The Light

Szarych Szeregów 27 60-462 Poznań, Poland
biuro@thelight.pl

Jak oświetlić swój home office

W obecnym czasie większość nas trafiła na tak zwany „home office”. Praca w domu wymaga od nas dość dużego poświęcenia i skupienia, które o wiele łatwiej osiągnąć w naszym miejscu pracy. Nie będziemy Wam pisali jak to osiągnąć gdyż metod jest tyle ile ludzi pracujących w domach. My natomiast chcemy Wam podpowiedzieć jak zorganizować oświetlenie w Waszym domowym biurze. W naszej pracy nasze stanowisko musi spełniać odpowiednie normy. W Polsce jest to norma PN-EN 12464-1:2004, którą każdy projektant przy projektowaniu musi uwzględnić. Podstawa to równomierne oświetlenie stanowiska. Każdy z renomowanych producentów oferuje do swych produktów poza modelami 3D również dane fotometryczne. Używając tych danych w specjalnym programie do projektowania np. Relux możemy odpowiednio dobrać i rozmieścić oprawy.

Tak wygląda profesjonalne projektowanie oświetlenia w waszym biurze, ale co w naszym domu? Zacznijmy od naszego miejsca pracy, powinno być ono przede wszystkim wygodne i „zdrowe”.

9bfefbf1-dc9c-4d9a-b791-d97c65c96a1cpng

 

My z racji naszej profesji skupimy się na oświetleniu naszego domowego miejsca pracy. Według norm w pracy natężenie światła nad naszą klawiaturą powinno mieć 500 luxów. W profesjonalnych warunkach mierzy się to za pomocą luxomierza. W domu nie obowiązują nas takie normy, ale dla naszego zdrowia warto zbliżyć się do tych wartości. Tylko jak je uzyskać? Producenci na opakowaniach nie podają ilości natężenia światła, podają natomiast lumeny czyli ilość strumienia światła. Z racji rozwoju technologii LED znane nam już Waty nie są wykładnią przy określaniu jasności światła. A więc żeby przeliczyć luxy na lumeny używamy wzoru iż 1 lux = 1 lumen/m2. Czyli źródło światła dające 500 lumenów zawieszona na wysokości 1 metra da nam 500 luxów.

W źródłach LED producenci stosują diody w których z 1W otrzymujemy 100 lumenów, im więcej lumenów z wata tym skuteczności źródła jest lepsza.

Gdy możemy już określić moc żarówki, czas na określenie barwy światła. Na rynku mamy najczęściej dostępnych jest kilka barw światła :

- biała ciepła 2700K – światło jest bliższe barwie żółtej (świeczka) polecana jest do sypialni, salonu.

- biała pośrednia 3000K – pozbawiona jest ona barwy żółtej, jest najczęściej wybieraną barwą przy codziennym życiu. Możemy zastosować ją w salonie, jadalni, kuchni lub w biurze.

- barwa neutralna 4000K – najbliższa światłu dziennemu, ma ona lekką niebieską poświatę. Idealna do zastosowania w biurach, salonach, pomieszczeniach użytkowych.

- biała zimna 6500k i więcej – mocno niebieska barwa, polecana do hal produkcyjnych i magazynów.

Barwa światła ma ogromny wpływ na sposób jaki funkcjonujemy. I tak przy barwie 2700k będziemy czuli się komfortowo ale również sennie. A przy barwie 4000K będziemy bardziej pobudzeni do pracy. Czyli łatwo możemy wywnioskować iż najlepszą barwa do pracy będzie neutralna lub pośrednia.

Gdy mamy już określone i dobrane źródło światła, czas na wybór odpowiedniej lampy. Oczywiście wszystko zależy od naszego gustu i wystroju naszego pomieszczenia. Proponujemy lampy funkcjonalne, a więc takie które możemy łatwo ustawić przy naszym miejscu pracy. Poniżej prezentujemy kilka propozycji .

regulowane_ramiona_lampa_biurkowa_Artemide_Tolomeo_lampy_the_light_poznanjpg 

Artemide Tolomeo to ikona wśród lamp, dostępna także jako kinkiet.

lampa_biurkowa_bike_industrialna_kaspa_lampy_the_light_poznanjpg 

Industrialna wersja lampy biurkowej, Bike marki Kaspa

lampa_biurkowa_flamingo_nowoczesna_ekskluzywna_olev_lampy_the_light_poznanjpg

Ekskluzywna wersja lampy biurkowej, Flamingo marki Olev

lampa_biurkowa_inviting_kolorowa_regulowana_barwa_faro_lampy_the_light_poznanjpg

Uniwersalna lampa biurkowa z regulacją barwy i natężenia światła, Inviting marki Faro

czarny_kinkiet_regulowany_arrow_black_aldex_lampy_the_light_poznanjpg

Lampa nad biurkiem może też być montowana na ścianie, Arrow marki Aldex

lampa_biurkowa_czarna_nowoczesna_led_reel_t_chors_lampy_the_light_poznanjpg

Minimalistyczna a zarazem nowoczesna, Reel T marki Chors

lampa_biurkowa_retro_joel_grande_astro_lighting_lampy_the_light_poznanjpg
Klasyczna wersja lampy na biurko, Joel Grande marki Astro

    

Autor: Piotr


Tagi: oświetlenie miejsca pracy, lampy na biurko, lampy Poznań, wentylatory Faro